Sucho brzdí rozvoj zemědělství
Vláda začala jednat ohledně kritického stavu, který nyní panuje na všech zemědělských plochách, od obyčejného pole pro krmnou kukuřici po vinice a sady. Sucho letos zasáhlo stejně drtivě jako minulá léta a ani sny a naděje farmářů déšť nepřinesly.
Česko se i po pěti letech veder nenaučilo hospodařit s vodou. Jde to vidět jak u soukromníků, tak u podnikatelů, ale také u samotného státu. Kdo by to byl řekl, že když si obec o velikosti tisíc obyvatel napustí pět set bazénů, že nebude vody už vůbec na nic. Dokonce i v některých krajích platí i zákaz odčerpávání vody na bazény a zalévání zahrad, čelí tak tomu nejhoršímu, co se může stát – prostě zavřou vodu a pustí ji na pár hodin denně. A budeme mít po srandě.
Osvěta, nové postupy, šetrnost
Bez těchto tří to nepůjde, už ne. Doba blahobytu, kdy nám pršelo pomalu jako v Británii, skončila a musíme se jako stát připravit na sucha, která nás budou odteď provázet, možná na příštích deset let. A nebude to nijak lepší, bude se to možná i neustále zhoršovat. Je tak kritické, abychom si osvojili minimálně stejný um s vodou, jaký mají například v Izraeli, kde je voda ta největší komodita. I přes to, že je tam takový nedostatek, dokázali lidé nejen utáhnout své vlastní spotřeby, ale také jim zezelenaly veškeré jejich parky a sady. A to jenom díky tomu, že přistupují opravdu zodpovědně a šetrně ke každému vodnímu zdroji.
Obnovíme rybníky, jezy, lesíky
Dešťovou vodu se budou muset všichni nějak opět zadržovat tak, jak to dělali naši předci. Musí se obnovit rybníky, zmenšit pole, která byla násilně rozšířená v minulém století, vystavět lesy a ohraničení polí, aby se voda neodplavovala. TO všechno bude trvat hodně dlouho, byť máme techniku, jak takový rybník uvést do provozu hned. Je důležité se toho chopit, a přistupovat k tomu zodpovědně, jinak nemáme žádnou naději pro méně trýznivá sucha.